Passata - 100 puree z pomidorów BIO 425g LaSelva

VIC_0144

10,67 zł

Zyskujesz 10 pkt [?]

Dojrzewające w słońcu, świeżo przetwarzane pomidory z gospodarstwa w Toskanii, rosnące na glebach zawierających pełnię składników mineralnych. Przyjazny klimat dodatkowo przyczynia się do ich intensywnej uprawy.

Pomidory LaSelva zawierają niewielką ilość wody i charakteryzują się naturalną słodyczą.

Passata pomidorowa najbardziej nadaje się do sosów i potraw mięsnych, które muszą być dłużej gotowane. Jest bardzo popularna jako sos do pizzy lub baza do zupy pomidorowej.

Przechowywanie:
Przechowywać w chłodnym i ciemnym miejscu

Rolnictwo ekologiczne-System kontroli WE. Jednostka certyfikująca DE-005-Oeko-Kontrollstelle.


 

Skład: pomidory 100%*

*składniki pochodzenia organicznego

Producent:

LaSelva, to toskański producent wysokiej jakości przetworów owocowych i warzywnych BIO, makaronów BIO, oliwy z oliwek Extra Vergine BIO, octów balsamicznych BIO, miodów selekcjonowanych BIO, wysokiej jakości win wytrawnych BIO. Od 1980 roku, na powierzchni około 350 ha, zajmuje się (w oparciu o wytyczne rozporządzenia w sprawie rolnictwa ekologicznego UE) uprawą warzyw i owoców ekologicznych, a także zboża i mieszanek paszowych dla bydła. Pola są orane za pomocą brony i pługu, a wszystkie materiały organiczne, takie jak słoma, obornik, drewno i przycięte rośliny są kompostowane. Nie używa się tu nawozów sztucznych i pestycydów, a ochrona upraw czyli obrona przed chorobami, inwazją owadów i zwalczanie chwastów jest prowadzona za pomocą naturalnych środków. Firma wspiera regenerację rodzimych gatunków roślin i zwierząt, poprzez budowę małych siedlisk dla zwierząt.
Czas wysyłki 1-2 dni

No customer reviews for the moment.

Napisz opinię

Passata - 100 puree z pomidorów BIO 425g LaSelva

Passata - 100 puree z pomidorów BIO 425g LaSelva

Passata pomidorowa, z dojrzewających pod słońcem Toskanii pomidorów, świetna do sosów mięsnych i warzywnych oraz jako baza zup.

Produkty powiązane

Góra